Bloky v mediačním jednání: jak se jich zbavit?

časopis

V rámci mediačního jednání se v některých případech mohou objevit určité bloky. Mediátor poté pracuje s nejrůznějšími nástroji, které slouží k jejich odstranění. Jaké to například jsou? 

S čím vám pomůže mediace

Mediace symbolizuje mimosoudní způsob řešení sporů. Charakterizovat ji lze jako jednu z možností, jak nově uchopit řešený konflikt. Pomocí mediace lze lépe zjistit náhled ostatních osob a odhalit, co je pro jednotlivé strany sporu opravdu důležité. Mediátor přitom v celém procesu v podstatě vystupuje jako takový průvodce

V rámci mediace bývají využívány takzvané techniky aktivního naslouchání. Díky nim mediátor zjišťuje náhled každé strany a pomáhá klientům se v celé situaci lépe zorientovat.

Jak odstranit bloky v mediačním jednání

Ať už se jedná o mediaci nařízenou soudem či nikoliv, mohou se v jejím průběhu objevit určité bloky. Mediátor přitom může pracovat hned s několika nástroji sloužícími k jejich odstranění. Pojďme si ve stručnosti představit alespoň několik z nich.

Výměna rolí

Díky této technice lze jednu stranu konfliktu motivovat k tomu, aby se na situaci podívala očima toho druhého. Klienti tímto způsobem mnohdy poprvé poznávají, jaká situace vlastně na druhé straně panuje a jaké faktory jednání druhé strany ovlivňují.

Spojování stran

V tomto ohledu musí mediátor dbát na to, aby míru spojování správně uchopil. Příliš horlivé spojování totiž může být stranám konfliktu nekomfortní. A zároveň může tímto způsobem docházet k překračování pomyslné míry, kterou je klient schopen do svého vyjednávání o dohodě vložit.

Popis

Velmi praktickým nástrojem je slovní zachycení a popsání momentů a myšlenek, které se odehrávají na pozadí vyprávění stran. Většinou jde o ty momenty, které stranám sporu unikají. Pomocí verbalizace však dochází ke zmírnění napětí mezi stranami konfliktu a klienti jsou usazeni do bezpečného rámce příběhu. 

Více informací ze světa mediace najdete na www.institutpromediaci.cz

- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora