Trávníkový koberec: Kde ho koupit a jak o něj pečovat

časopis

Nový trávník lze založit klasickou výsadbou ze semen nebo položením trávníkového koberce. Obě metody mají své pro i proti a obě jsou předpokladem, že váš trávník bude zdravý a úhledný. Trávníkový koberec je však pro mnohé majitele domů a zahrad lepším řešením.

Trávníkový koberec upřednostní zejména ti, kdo si chtějí proces zakládání trávníku usnadnit. Na rozdíl od výsadby trávníku ze semen nevyžaduje tolik času a práce. Jedná se o poměrně lehčí alternativu, jejímž výsledkem bude rychlé a méně pracné založení trávníku vhodné i pro začátečníky.

Co je trávníkový koberec?
Exteriér, který pokrývá trávníkový koberec, se od zahrady nebo pozemku s vysetou trávou téměř vůbec neliší. Zelený koberec se vyznačuje stejným vzhledem, odstínem i hustotou. Rozdíl spočívá pouze ve zmíněném způsobu jeho zakládání. Trávníkový koberec totiž bývá zakládán v podobě předem předpěstovaných čtvercových či obdélníkových travnatých lánů. Ty si majitelé domů, zahrad nebo jiných nemovitostí kupují u pěstitelů zaměřených na prodej takových koberců.

Živý nebo umělý trávníkový koberec
Prodejci předem předpěstovaných trávníků nabízejí na výběr hned 2 druhy koberců. Dlouhodobě vyšší poptávka zaznamenává živý trávníkový koberec, který kromě pěkného vzhledu nabízí i několik praktických výhod. V posledních letech však začal růst zájem také o umělý trávníkový koberec, který vyžaduje méně péče a zároveň nabízí možnost přizpůsobit si vzhled trávníku na míru podle individuálních nároků daného pozemku.

Výhody živého trávníkového koberce:

  • koberec lze zakládat během celé vegetační sezóny
  • rychlé zazelenění celého koberce do několika dní
  • živý trávník se vyznačuje svěžím zeleným vzhledem
  • během pěstování produkuje kyslík a pročišťuje ovzduší
  • kromě zlepšování stavu ovzduší brání i vzniku erozí

Výhody umělého trávníkového koberce:

  • jeho vzhled je hodnověrnou imitací živého trávníku
  • výška a hustota trávníku se dá přizpůsobovat na míru
  • umělý trávník lze zakládat kdykoli v roce
  • ve srovnání s živým kobercem zvládá větší zátěž
  • již několik hodin po založení může být plně využíván

Minusem je cena trávníkového koberce
Navzdory více výhodám musíte u obou druhů trávníkových koberců počítat is jistými mínusy. Kromě toho, že většina prodejců se zaměřuje pouze na jeden druh trávy a v případě živého trávníkového koberce je třeba co nejdříve dovezený trávník položit, negativem je i vyšší cena. Čím je travnatá plocha větší, tím za trávník zaplatíte víc. Cena poroste zejména tehdy, chcete-li zatravnit velkou plochu a proces založení trávníku nechat na prodejce nebo na nějakou firmu, která se zabývá touto činností.

Jaká je cena trávníkového koberce?
Přesná cena trávníkového koberce závisí na několika faktorech. Výše ceny, která se počítá v m², ovlivňuje zejména délka vlasů trávníku a hustota jeho růstu. Rozdíly souvisí také s tím, zda se jedná o živý nebo umělý trávníkový koberec. Umělé koberce zvyknou být levnější, ale v obou případech se ceny pohybují v rozmezí od 3 do 5 € za m². Na trhu se ale objevují dražší i levnější varianty. U dražších jde o výběrovou kvalitu, u těch levnějších se může jednat o řídký nebo příliš nízký trávníkový koberec, který automaticky snižuje jejich cenu.

Jak a kde koupit trávníkový koberec?
V současnosti je možností, jak a kde koupit trávníkový koberec, několik. Společností, které se zabývají předpěstováním takových koberců a jejich následným prodejem, postupně přibývá. Nový trávník si můžete pořídit přímo u některého z prodejců nebo jej objednat na internetu a počkat na jeho dovoz na místo, kde má být položen. Takovou možnost nabízejí zejména větší zahradnická centra, kterých na slovenském trhu působí hned několik. Mnohé z nich mají v nabídce i servis spojený s položením trávníku, což vám ušetří čas i námahu.

Péče o trávníkový koberec
Zatímco přivezení a položení trávníku můžete za příplatek přenechat prodejci nebo nějaké firmě, péče o trávníkový koberec zůstává výhradně na vás. V rámci ní na vás čekají téměř všechny kroky, které byste museli provádět i v rámci péče o vysetý trávník. Jelikož trávníkový koberec je předem předpěstován, vyhnete se akorát výsadbě a úvodnímu ošetření, které zahrnuje zejména hnojení a vyživování trávníku. I přes vynechání těchto kroků však péče o trávníkový koberec začíná prakticky hned po jeho položení.

Jak pečovat o trávníkový koberec?
Zalévání – Se zálivkou je třeba začít hned po položení trávníkového koberce. Ideální řešení, jak zavlažovat pravidelně a efektivně, přináší automatický zavlažovací systém. Pokud vsadíte na ruční zalévání, doporučujeme vám zalévat dvakrát až třikrát za den. Zhruba po 2 týdnech, kdy bude trávník uchycen, můžete intervaly zálivky snížit na zalévání jednou za 3 až 5 dní podle individuálních potřeb trávníku a v závislosti na aktuálních venkovních teplotách, resp. od množství srážek.

Hnojení – Péče o trávníkový koberec zahrnuje také pravidelné hnojení, v rámci kterého dodáte trávě i zemině pod ní potřebné živiny. Hnojit je třeba několikrát za rok. První dávka hnojiva se aplikuje hned na jaře, ideálně začátkem dubna před startem nové vegetační sezóny. Během léta můžete trávníku dopřát trochu organického hnojiva, jehož složení obsahuje dostatek draslíku. Mladší trávník ocení i podzimní hnojení, jehož prostřednictvím mu dodáte další živiny. Ty jej posílí a zvýší jeho odolnost před příchodem zimy.

Sečení – Skvělým způsobem, jak trávník pohnojit přirozeně bez přidávaných hnojiv, je nechat trochu posečené trávy na povrchu trávníkového koberce. Ta se postupně rozloží do půdy, odkud si tráva vytáhne cenné živiny. Udělat tak můžete po každém sečení. Intervaly sečení nastavte podle vlastního uvážení a podle toho, jak velký trávník chcete. Někteří majitelé sekají každý týden, jiní pouze jednou za měsíc.

Provzdušnění – Ponechání zbytků posečené trávy na povrchu trávníku může mít také nežádoucí efekt. Na koberci se může vytvořit plsť, přes kterou dovnitř trávníku nepronikne vzduch, což může zhoršovat jeho vzhled i kondici. V takovém případě se doporučuje přistoupit k vertikutaci, jejímž výsledkem bude osekání těchto vrstev, čímž se daná místa pořádně provzdušní.

Správná a pravidelná péče o trávníkový koberec nepovede jen ke krásnějšímu vzhledu travnaté plochy. Výsledkem důkladné péče bude i lepší zdravotní stav, díky kterému bude trávník odolnější vůči škůdcům a různým onemocněním. Pro jistotu jej však můžete ošetřit kvalitními fungicidy či herbicidy, které přispějí k jeho ochraně a podpoří jeho celkovou životnost.

- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora