Jak zařídit byt za málo peněz s velkým efektem

časopis

Každý z nás má při zařizování bytu určitý finanční limit. Stačí však jen trochu přemýšlení a hledání a výsledek může vypadat velmi působivě. Podívejte se na naše chytré nápady, jak dát bytu šmrnc is malým rozpočtem.

Ať už zařizujete nový byt nebo předěláváte starší, hned na začátku byste se měli zamyslet, které části prostoru a zařízení jsou pro vás důležité. Třeba se zamyslet, které části nábytku nejčastěji a nejdéle využíváte a také nad těmi, které se nevyměňují každý rok. Z této úvahy vzejde seznam věcí, do kterých se vyplatí investovat i vyšší částku za spolehlivou kvalitu.

Na čem nešetřit
Každý má vlastní životní styl a individuální preference, ale obvykle bývá nejfrekventovanější sedačka, křesla a matrace. Na pohovce nejen odpočíváme, ale většinou také hostíme návštěvy, takže by měla být spolehlivá a reprezentativní. A kvalitní matraci dlužíte své páteři a od dobrého spánku se odvíjí každý jeden den. Když mluvíme o kvalitě, myslíme tím hlavně prověření konstrukce sedačky a matrací, pevnosti a odolnosti materiálu a spojů. Neznamená to, že musíte koupit nejdražší značku s nejvyšší cenou, ale i při chytré a šťastné koupi je třeba počítat s tím, že tyto položky ukrojí z vašeho rozpočtu největší podíl. O tom, jak výhodně koupit solidní nábytek, se dočtete v odstavci Jak výhodně koupit zařízení do bytu.

Na čem ušetřit
Je spousta věcí, které v bytě sice potřebujete, ale můžete na nich významně ušetřit. Dnes dokážete najít zařízení s dobrým poměrem ceny a kvality na mnoha místech a některé z nich mohou být také doslova zdarma. Patří mezi ně koberce, svítidla, skříňky, police, stojany, organizéry či různé doplňky. Do této kategorie bychom mohli zařadit i židle, pokud je berete jako dočasné, protože později je můžete vyměnit za odolnější a dražší.

Menší prostor
Nápady jak zařídit malý byt jsou osobitou kapitolou. V tomto případě je třeba šetřit nejen finance, ale také prostor. Při plánování malého bytu velmi pomůže, pokud si předem určíte funkci jednotlivých částí bytu a chytře rozložíte nábytek. Velkou výhodou bývají konstrukčně lehké a vícefunkční typy nábytku. Místo na spaní může být řešeno jako vestavná postel či rozkládací pohovka, flexibilní stůl může být polohovatelný a sloužit k práci nebo stolování a malý „home office“ se rozhodně vejde i do skříně s výklopnou deskou. U tohoto typu bydlení se rozhodně vyplatí investovat i do vestavěných šatní skříní, které nejednou plní i roli příček bytu.

Efekty, které pozvednou byt na vyšší level
Existují způsoby, jak prostor učinit výjimečným i při nízkém rozpočtu. Interiéroví designéři o nich dobře vědí as trochou fantazie je můžete uplatnit i vy. Podívejte se na naše inspirace do bytu, určitě je však nevyužijte všechny najednou. Třeba je dávkovat s citem, svůj waw efekt udělají nejlépe jako solitéry.

Luxusní textilie
Moderní a luxusní může být v malých dávkách samet, damašek nebo hedvábí. Nejlépe vynikne na polštářích, přikrývkách nebo na čalounění dominantního křesla. Velmi efektní je kombinace lesklých tkanin s textiliemi s hrubší texturou, jako je například len.

„Umělecká“ díla
Pokud máte obraz nebo plastiku, která se vám líbí, nezáleží na tom, zda jste ji získali za stovky eur nebo na bleším trhu. Možná to je pěkná pohlednice nebo fotka. Když vypadá hezky, popyšte se tím na vaší stěně. Ještě více vynikne, použijete-li známý trik s výrazným rámem. Můžete jej získat v bazaru nebo přeměnit obyčejný rám přemalováním na smetanovou barvu s elegantním matným povrchem či s metalickým nádechem.

Závěsný lustr
Trochu lesku v podobě výrazného lustru rozzáří každou místnost, přesně jako flitrové šaty povznesou váš šatník. Cink – blink můžete zavěsit do obývacího pokoje, ale také do kuchyně nebo koupelny.

Vystavujte krásné předměty
Při vytváření interiérového designu rozhodují také maličkosti a nóbl místem může být i vaše koupelna. Luxusně v ní může působit keramická miska na houby, skelný držák na mýdlo nebo elegantní dóza na tekuté mýdlo.

Luxusní tapety
Kvalitní tapety s texturou nebo stylovým vzorem jsou skvělým způsobem, jak získat špičkový vzhled bez odpovídající cenovky. Stačí vybrat vhodný model na jednu zeď a pro maximální efekt zkombinovat s neutrální paletou barev v místnosti.

Květiny a zeleň
Květinové květy dokážou zaujmout někdy více, než dekorace. Kvetoucí či nekvetoucí – najděte pro ně vhodné místo a budou zářit. Čerstvé řezané květiny jsou zase dokonalým středobodem stolu, když přijdou hosté, ukazují, že jste se snažili a často poskytují příjemnou vůni.

Černo – bílá scéna
Na černobílém barevném schématu je něco velmi elegantního. Je nadčasová, může být moderní i tradiční. Krásně na ní vyniknou sólové barevné prvky – výrazné křeslo, lampa či květ. Nezapomeňte se však držet hesla „méně je víc“.

Jak výhodně koupit zařízení do bytu
Když chcete zařídit byt a nemáte moc peněz, musíte tomu věnovat více času. Dnes máte opravdu mnoho možností.

Můžete počkat na akce a výprodeje, které síťové obchody s nábytkem pravidelně přinášejí. Stačí si vyčkat a nezapomenout nabídky poctivě sledovat. Můžete se také ptát na slevy za vystavené či poškozené kusy, často mohou být až 30%.
Za návštěvu také jistě stojí švédská klasika IKEA, kde dokážete levně koupit velmi pěkné kousky v přijatelné kvalitě.
Surfujte po internetu, vyhledejte obchody s nábytkem a zjistěte, co nabízejí. Často mívají lepší ceny než kamenné prodejny.
Zeptejte se svých známých, zda nemají nábytek na prodej nebo darování
Pokud si dokážete nábytek zrepasovat, vyplatí se podívat inzeráty na bazarech a outletových obchodech, bleší trhy, garážové či sousedské výprodeje, ale možná iu babičky či rodičů ve sklepě. Starší či poškozené kousky stačí často jen natřít, zabarvit, zalepit nebo přečalounit.
Trendy a levné nápady do bytu si můžete nalézt na internetu. Je tam spousta návodů, jak přeměnit starý nábytek na nový. Určitě si prohlédněte populární Pinterest a DIY videa na YouTube, která ušetří váš čas i nervy.

- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora