Evropská komise navrhla zákaz ochucených zahřívaných tabákových výrobků

časopis

Evropská komise ve středu navrhla zákaz prodeje ochucených zahřívaných tabákových výrobků včetně některých vapingových výrobků.

Návrh je součástí jejího plánu pro boj proti rakovině a reaguje jím na nárůst objemu takových produktů prodávaných v Evropské unii (EU).

Zákaz by se netýkal všech elektronických cigaret, protože mnohé obsahují jen nikotin, ale jen ty se zahřívaným tabákem. Návrh ještě musí přezkoumat Rada EU a Evropský parlament.

Nárůst prodeje
Nedávná studie Evropské komise ukázala 10procentní nárůst prodeje zahřívaných tabákových výrobků ve více než pěti členských zemích, přičemž zahřívané tabákové výrobky přesáhly 2,5 procenta celkového prodeje takových výrobků v celém regionu.

„Vzhledem k tomu, že devět z 10 případů rakoviny plic je způsobeno tabákem, chceme udělat kouření co nejméně přitažlivé, abychom ochránili zdraví našich občanů a zachránili životy,“ vyjádřila se eurokomisařka pro zdraví a bezpečnost potravin Stella Kyriakides.

Opatření proti tabáku
EU plánuje zajistit, aby do roku 2040 v bloku používalo tabák méně než pět procent populace.

Podle údajů EU je rakovina druhou nejčastější příčinou smrti v eurobloku. Ročně v EU zemře přibližně 1,3 milionu lidí na rakovinu a přibude 3,5 milionu nových případů.

Odhadem 40 procent občanů EU bude během svého života čelit rakovině. Roční ekonomický dopad rakoviny se odhaduje na 100 miliard eur.

- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora