Zavedení eura byl velmi dobrý krok

časopis

Agenturu SITA o tom informovali představitelé komor. Účastníci konference hodnotili dopad eura na slovenskou ekonomiku po devíti měsících od jeho zavedení. Podle předsedy představenstva žilinské pobočky Slovenské obchodní a průmyslové komory (SOPK) Dušana Halušky ohlasy na zavedení eura jsou jednoznačně pozitivní i přes oslabení okolních měn a následného přibrzdění exportu. Haluška v této souvislosti zdůraznil, že nadhodnocené ceny služeb a zboží již klesají.

Jedním z nejvýznamnějších obchodních partnerů Slovenska je Česká republika. Podle viceprezidenta Hospodářské komory České republiky (HKČR) Pavla Bartoše čeští podnikatelé žádají přijmout euro co nejdříve a kritizují, že konkrétní termín pro zavedení jednotné měny nebyl v Česku dosud stanoven. Bartoš zdůraznil, že jedině po přijetí eura dokáže Česká republika stabilizovat ekonomické prostředí pro podnikatele exportéry. Zároveň však dodal, že dříve než v roce 2017 nevidí vstup do eurozóny reálně. Bartoš jako předseda Hospodářské komory Moravskoslezského kraje na fóru navrhl zintenzívnit vzájemnou spolupráci pohraničních regionů zejména v oblasti dobudování dopravní infrastruktury, podpory vědy a výzkumu a zkvalitnění životního prostředí.

Slovensko-českého ekonomického fóra se zúčastnilo téměř 120 podnikatelů z obou zemí včetně představitelů významných bank. Konference se konala pod záštitou velvyslance Slovenské republiky v ČR Petra Brně, předsedy Slovenské obchodní a průmyslové komory Petra Mihóka a prezidenta Hospodářské komory České republiky Petra Kužela. Celé fórum bylo spolufinancováno z prostředků Evropského fondu regionálního rozvoje.

- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora