8 kroků k vytvoření nejkrásnější skalky

časopis

Zakládání skalky je jednou z nejzábavnějších a nejkreativnějších forem zahradničení. Pokud o ní už déle uvažujete, možná vás nakopne 8 profesionálních rad, jak vytvořit krásnou a zajímavou skalku, která bude zosobňovat ducha vašeho domova.

Abyste si užili spoustu zábavy, věnujte přípravě dostatek času a na první pokus nemyslete příliš ve velkém. Přistupujte ke své nové skalce jako k uměleckému dílu a navrhněte si ji přesně podle svých představ. Pro bezproblémové zakořenění rostlin je nejvhodnější vysazovat skalku na jaře, tehdy se rostlinky lehce ujmou. Podzim je ovšem ideální pro založení zeminy a kamenů, máte dostatek času na návrh skalky a přípravu podkladu. Do jara vrstvy pěkně ulehnou a lépe se přizpůsobí novému místu.

  1. Vyberte správné místo
    Na skalku vyberte chráněné místo, ale dostatečně osluněné, nejlépe orientované na východ nebo severovýchod. Jižní orientace je vhodná pro skalničky či rozchodníky, kterým nevadí příliš mnoho slunce, pokud však chcete „přimíchat“ i jiné druhy, uvažujte o místě s mírným stíněním. Nejvhodnější stanoviště je tam, kde máte vybudované posezení nebo tady často chodíte, abyste se v ní mohli kochat. Skalka schovaná někde v koutě v odlehlé části ztrácí význam, nesplní svůj účel.
  2. Na rovině či na svahu?
    Skalky napodobují horské a skalní přírodní stanoviště, takže potřebují kopeček. Svažitý terén v zahradě je výhodou, ale vyvýšené místo si můžete také snadno vyrobit. Stačí, když využijete vykopanou zeminu ze stavebních úprav nebo jezírka, případně si ji necháte navézt. Odstraňte z ní plevel, kořeny či nepropustné jílové „koláče“. Na podkladovou zeminu jde drenážní vrstva, tedy říční štěrk nebo malé kamínky, které zajistí odtok přebytečné vody v období dešťů. Vrchních 20 cm by měla tvořit zemina smíchaná s kamínky. Nemusí být bohatá na živiny, skalničky na ni nejsou zvyklé. Měla by však vyhovovat rostlinám, které se chystáte do ní vysadit, některé mají rády kyselejší půdu, jiné vápenatou. A pak jdou kameny.

Kyselomilné druhy: andromédka, arnika horská, astilba čínská, gaultéria, kalmie, kamzičník, pieris, petrklíč nejmenší, rododendron, vřes, vřesovec, zvonek alpinský a bradatý

Vápnomilné druhy: arabka kavkazská, astra alpinská, hlaváček jarní, hořec, hřebíček šedý, lomikámen, plesnivec alpinský, koniklec, rožec plstnatý, silenka, tařice horská, tárenka

  1. Kameny hrají důležitou roli
    Skalka by se měla skládat z jednoho druhu kamene, maximálně dvou nekontrastních druhů, přičemž kameny by měly tvořit asi polovinu z plochy skalky. Nevybírejte je náhodně, ale přizpůsobte je rostlinám, které chcete pěstovat. Kyselomilné skalničky mají rády žulu, rulu, nekarbonátový pískovec nebo křemitý slepenec. Mezi kyselé patří i načervenalé ryolity a nejméně kyselé jsou andezity. Pro vápnomilné skalničky je vhodný dolomit, travertin nebo vápenec, který vypadá hezky v kombinaci s břidlicí.
  2. Správně je uložte
    Rozvrhněte je tak, aby nebyly v geometrickém tvaru, ale spíše náhodně, co nejpřirozeněji. Střídejte větší kameny s menšími. Každý kámen by měl být uložen tak, jak ležel v přírodě, případně na povrchu nechte tu jeho stranu, která má zajímavý tvar či strukturu. Pokud je kámen špičatý, ostřejší část skryjte do země. V půdě by měla být zahrabaná alespoň třetina kamene, aby byl pevně a stabilně uložen. V případě potřeby je upevněte menšími skalami a poté je pořádně přitlačte. Mezi kameny doplňte štěrk a nechávejte malé štěrbiny, do kterých později vysadíte menší skalničky. Větší plochy zase ponechte pro větší či koberci rostoucí skalničky. Nezapomeňte nechat prostor kolem skalky, ve kterém se budete pohybovat při údržbě, bude-li rozměrnější, vybudujte v ní i cestičky pomocí plochých kamenů.
  3. Vyberte správné rostliny
    Když jsou kameny uloženy a zemina ulehnuta, můžete začít s výsadbou rostlin. Nekupujte jich předem zbytečně mnoho, aby nebyly příliš natlačené, maximálně 6 rostlin na m2. Typickou rostlinou ve skalce je skalní růže, tedy skalnice střechová, která má rozmanité odrůdy, daří se jí na slunném a kamenitém místě, nevyžaduje mnoho péče a přežije i v suchých a mrazivých podmínkách. Ve skalce ji krásně doplňují vysokohorské rostliny, rozchodníky, okrasné trávy, cibuloviny, dřeviny, trvalky, bylinky i mechy. Chcete-li, aby během celé sezóny ve skalce něco kvetlo, zvolte si rostliny s různým obdobím kvetení a kombinujte letničky a trvalky. Vybírejte také druhy s různou barvou květu. Zkombinovat je můžete se zakrslými jehličnany a odrůdami listnatých dřevin menšího vzrůstu. Vyhýbejte se však dřevinám, které dorůstají velkých rozměrů, i takovým, které se rádi roztahují a utlačují sousedy, jako jsou například máta, barvínek, břečťan či kapucínka.
  1. Výsadba rostlin do skalky
    Mezi kameny vyhloubejte jamku, do které nasypte substrát, vhodný pro konkrétní rostlinu, proto si předem nastudujte, jaké má nároky. Přizpůsobte jí nejen substrát, ale také stanoviště ve skalce. Ne všechny totiž snášejí celodenní úpěk nebo naopak úplný stín. Po vysazení zasypte místo kolem rostlin kamennou drtí. Ochrání listy před stykem s mokrou půdou, ale například i před šneky a před přerůstáním plevele.
  2. Skalka je citovou záležitostí
    Kromě kamenů a samotných rostlin můžete vzhled skalky dotvořit i jinými prvky. Můžete do ní vložit různobarevné tvárnice, kterými zpevníte svah. Esteticky zajímavé jsou i různé zahradní sochy, nemusí to být zrovna trpaslíci, ale spíše objekty z přírodního kamene nebo dřeva. Velmi decentně mohou dotvářet skalku i mini fontány, barevný štěrk či dřevěný domeček. Pokud jste kreativní, možná si některé artefakty z kamene, keramiky nebo dřeva vyrobíte i sami. Zkrátka je důležité, abyste ze skalky měli radost.
  3. Jak pečovat o skalku
    Ve skalce pravidelně odstraňujte plevel, dokud je ještě malá a nemá hluboké kořeny, později se vytrhává obtížněji. Bujně rostoucím rostlinám po odkvětu zkraťte výhonky, abyste je omladili a zároveň přibrzdili v růstu. Většině skalniček vystačí vláha ze srážek. Rostliny je třeba zalévat jen v době po vysazení a během velmi suchého a horkého léta tak, abyste je nevyplavili. Skalničkám vyhovuje chudá půda. Pokud jste je vysadili do substrátu správného složení, přihnojovat je nemusíte několik let. Později můžete jednou ročně použít vícesložkové hnojivo.

Redakce radí: Je zahrada Vaší chloubou? Krásné zahradní dekorace, podtrhnou

atmosféru každé oslavy či slavnosti pořádané venku.


- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora