10 tipů pro úspěšné psaní seminární práce

časopis

Při psaní seminárek musíte mít především kritické myšlení, schopnost pracovat s informacemi a v neposlední řadě rozeznat kvalitní a relevantní zdroje. Jak na to?

  1. Hlídejte si rozsah práce

Stejně velký problém jako nedostatečný rozsah bývá překročení maximálního limitu práce. Dlouho netušíte, o čem psát, a jakmile se rozjedete, zjistíte, že vám úvod do problému zabral polovinu stránek. Požadovaný rozsah práce se vždy snažte dodržet.

  1. Důležitý je začátek a konec

Lidé vás většinou vnímají podle prvního dojmu. Stejně je to s písemnou prací. Proto je dobré pamatovat, že v seminární práci stěží dojdete k nějakému přelomovému objevu, opravovat ji budou lidé ve spěchu a proto budou klást největší důraz na začátek a konec vaší práce.

  1. Držte se linie

Jestliže si máte práci rozvrhnout a napsat dobrý úvod a závěr, musíte mít především jasno, proč a o čem píšete. Také k čemu chcete ve vaší práci dojít a jakým způsobem.

Tip: Pokud si se psaním nevíte rady a hledáte pomoc, s klidem využijte možnosti vypracování podkladů diplomové práce, případně vypracování bakalářské práce na zakázku. Nebudete jediní, této služby využívá řada spokojených a především anonymních studentů vysokých škol.

  1. Dobře strukturujte

Při psaní jakéhokoli textu je klíčová struktura, v tomto případě tedy členění na kapitoly, správné používání nadpisů a podnadpisů. Strukturu práce dodržujte takovou, jaká je předepsaná.

  1. Vyčerpejte zdroje

V prostředí internetu můžete využít veřejně přístupné odborné databáze, které obsahují recenzované články. To znamená, že článek před vydáním schválil nějaký odborník. U takového článku pak můžeme předpokládat, že bude obsahovat pravdivé informace.

  1. Pozor na Wikipedii

Na Wikipedii se nespoléhejte a už vůbec ji neberte jako stoprocentně ověřený zdroj, který je vhodný k citování. Do Wikipedie může z podstaty věci přispět prakticky kdokoliv s čímkoliv a autora textu nelze spolehlivě zjistit.

  1. Diverzifikujte

Pokud chcete získat přehled o tématu, měli byste si vždy dohledat více článků od několika autorů z různých médií. Ideálně nakombinujte knižní publikace, vědecké články, odborné databáze a weby.

  1. Konzultujte průběžně

Svou práci konzultujte po částech a pravidelně. Nestyďte se a nezapomínejte na to.

  1. Dbejte na pravopis

Gramatická správnost vaší práce. Pokud si nejste jistí, obraťte se na někoho, kdo text zkontroluje a provede patřičné korekce.

  1. Nepodceňujte vizuál

Každá seminárka bude vypadat mnohem lépe, pokud jí dáte odpovídající formu. Vyhněte se netradičním fontům a křiklavým barvám a naopak nezapomeňte na řádkování 1,5 a klasické zarovnání do bloku.

- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora