Kdy je čas na upgrade herního PC

časopis

Počítačové hry jsou fenomén, kterému se věnuje spousta hráčů. Je ale velmi těžké držet krok s rostoucími požadavky jednotlivých nových her, a tak dříve nebo později musí přijít na řadu upgrade herního PC. Dnes se podíváme na to, kdy je vhodné váš herní počítač upgradovat a jak, či je lepší se podívat na sestavu jinou.

Kdy se pustit do přestavby PC  

Začít uvažovat o úpravách herního PC je třeba, pokud pociťujete problémy při hraní, ale nejen při něm. Hraní samotné sice zatěžuje počítač nejvíc, ale pokud se mrknete na výkon sestavy ve správci úloh a procesor či pevný disk jede neustále na sto procent, je to první známka, že je čas situaci řešit.

Domácí upgrade

Ještě, než se pustíte do úprav, je třeba se zamyslet, zdali vaše sestava není od prodejce chráněna ochranou nálepkou. V takovém případě by porušení ochranné nálepky automaticky znamenalo ukončení vaší záruk. Pokud jí tam nemáte, nebo již máte stroj po záruce, můžete začít.

Procesor

Výměna procesoru není úplně jednoduchá záležitost, a pokud nevíte, co děláte, nebo se na to necítíte, doporučuji práci svěřit někomu zkušenějšímu. Už jen špatné usazení procesoru do patice může mít pro sestavu katastrofální následky, nemluvě o nanesení pasty a usazení chladiče.

Nicméně jaký procesor koupit pro zvýšení sestavy se dozvíte ze stránek výrobce základní desky. Tam naleznete seznam podporovaných modelů procesoru.

RAM

Stejný seznam jako pro procesory najdete na stránkách vaší MB i pro ramky. Vřele doporučuji, aby všechny moduly byly stejného výrobce, ideálně i identického označení.

Základní deska sice umožňuje jak kombinaci výrobců, tak časovaní, které je automaticky nastaveno na nejvyšší společnou frekvenci, avšak spolupráce různých výrobců v praxi často vázne a výsledek neodpovídá danému zvýšení objemu.

Grafická karta

Třetí veledůležitou součástí pro upgrade PC je grafika. Tady již nemusíte zkoumat komptabilitu s deskou, stačí si pohlídat podporu pro slot pci-e kterou má vaše deska. Pokud koupíte grafiku výrazně novější, než je vaše MB, může se stát, že vám nepojede.

Při výběru grafiky si krom taktů a velikosti vlastní paměti karty, dejte pozor i na typ paměti (pro dnešní hry minimálně GDDR5 a vyšší) a sběrnici. Pro hraní se za spodní hranici považuje 128bit, osobně však doporučuji začít na 256bitech.

Harddisk

Asi všichni tušíte, že bez SSD disku se hraní neobejde. A máte pravdu. Rychlost disku je velmi důležitá a staré disky již ani v dobrém stavu nestihnou to, co potřebujete. Nezapomínejte na to, že všechny komponenty musejí být vzájemně vyvážené.

Repasované herní PC

Pokud se úplně ve světě výpočetní techniky neorientujete, doporučuji vám obrátit se na odborníky. Repasované počítače pochází převážně z předváděcích akcí či výkupů, kdy jsou pote profesionálně kontrolovány, a v případě potřeby opraveny.

Na tyto stroje dostanete roční záruku s možností prodloužení a za zlomek ceny tak můžete mít doma plnohodnotný repasovaný herní počítač s dobrým výkonem. Vybrané modely si můžete prohlédnout např. zde.

- Reklama -finance
- Reklama -pr článek

Redakce doporučuje

Články autora